pinterest twitter facebook YouTube Follow us on YouTube close menu-button reveal email Reading time twitter fat-arrow-down Google + Globe icon facebook icon

Masz pytania dotyczące antykoncepcji lub miesiączek? Boisz się głośno zadać pytanie i chciałabyś wcześniej przeczytać kilka informacji, które później będą pomocne podczas wizyty w gabinecie ginekologicznym? Poniżej znajdziesz na pewno kilka przydatnych odpowiedzi.

Która z metod antykoncepcji najskuteczniej zapobiega ciąży?
Do metod o ponad 99-procentowej skuteczności (pod warunkiem prawidłowego stosowania) należą złożone doustne tabletki antykoncepcyjne, tabletki zawierające wyłącznie progestagen, antykoncepcyjny krążek dopochwowy oraz plaster antykoncepcyjny. Ponadto skuteczność większą niż 99% wykazują środki antykoncepcyjne w postaci wstrzyknięć oraz wkładki wewnątrzmaciczne.

Czy wszystkie kobiety mogą stosować złożone hormonalne metody antykoncepcji, takie jak tabletki doustne, plastry i krążki dopochwowe?
Dla niektórych kobiet złożone hormonalne metody antykoncepcji nie są odpowiednie ze względu na zawartość estrogenu. Dotyczy to osób w wieku powyżej 35 lat palących wyroby tytoniowe; kobiet z dużą nadwagą; osób, u których występują pewne schorzenia, np. migrena z aurą; oraz kobiet przyjmujących niektóre leki. Pamiętaj, że zawsze należy się skonsultować z lekarzem w celu doboru odpowiedniej metody antykoncepcji.

Czy występowanie rzadszych miesiączek w trakcie stosowania tabletek antykoncepcyjnych, plastrów lub krążków dopochwowych powoduje opóźnienie bądź też w inny sposób wpływa na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości?
Nie − występowanie rzadszych miesiączek podczas stosowania tych metod antykoncepcji hormonalnej nie powoduje opóźnienia i nie wpływa w żaden inny sposób na możliwość zajścia w ciążę w przyszłości.  

Czy występowanie rzadziej miesiączek w trakcie stosowania antykoncepcji oznacza, że miesiączki są „magazynowane”?
Nie — miesiączki nie są „magazynowane” ze względu na sposób działania antykoncepcji, który polega na niedopuszczaniu w każdym miesiącu do uwolnienia komórki jajowej przez jajnik. W takim przypadku nie dochodzi do pogrubienia wyściółki macicy, a więc nie występuje konieczność jej złuszczenia w procesie menstruacji. Dowiedz się więcej na ten temat klikając tutaj.

Dlaczego podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych występują comiesięczne „menstruacje” na takiej samej zasadzie jak w przypadku rzeczywistych miesiączek?
Comiesięczne „menstruacje” podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych są wywoływane sztucznie, a nie na podstawie procesów biologicznych, i z medycznego punktu widzenia ich występowanie nie jest konieczne. Przyczyny takich „menstruacji” wiążą się z presją kulturową i społeczną w pięćdziesiątych i sześćdziesiątych latach XX wieku, gdy wynaleziono tabletkę antykoncepcyjną. W tym wczesnym okresie naśladowanie cyklu menstruacyjnego zwiększało poziom akceptacji stosowania tabletek.

Czy antykoncepcja hormonalna jest bezpieczna?
Antykoncepcja hormonalna dostępna jest już od ponad 50 lat i stosowana przez miliony kobiet na całym świecie. Niemniej jednak, najlepiej postąpisz, jeżeli zadasz to pytanie przy najbliższej wizycie u lekarza ginekologa, który poinformuje Ciebie o możliwych działaniach niepożądanych i przeciwskazaniach do stosowania antykoncepcji.

O co powinnam zapytać swojego lekarza?
Jeżeli masz pytania dotyczacą metod antykonepcji i jak można zmniejszyć liczbę miesiączek, zapytaj lekarza ginekologa, która metoda w celu zmniejszenia liczby miesiączek, byłaby dla Ciebie najlepsza.

Co dokładnie oznacza mniejsza liczba miesiączek na antykoncepcji? Ile ich dokładnie będzie w ciągu roku?
Wszystko zależy od tego jakiej metody antykoncepcyjnej używasz lub będziesz używać. Możesz mieć: 0, 4, lub 5-13 miesiączek w ciągu roku. Możesz więcej dowiedzieć się na ten temat klikając tutaj.