pinterest twitter facebook YouTube Follow us on YouTube close menu-button reveal email Reading time twitter fat-arrow-down Google + Globe icon facebook icon

Czy zastanawiałaś się kiedykolwiek dlaczego co miesiąc krwawisz? Każdego miesiąca niezapłodniona komórka jajowa wraz ze złuszczającą się błoną śluzową macicy zostaje wydalona z organizmu podczas menstruacji. Zazwyczaj te dni z miesiączką przypadają w najmniej odpowiednim czasie. Czy tobie też tak się wydaje?

Jak przebiega menstruacja

Co miesiąc w obrębie jajników i macicy zachodzą cykliczne zmiany, których celem jest przygotowanie organizmu do ciąży. Zmiany te są kontrolowane hormonalnie. Na początku każdego miesięcznego cyklu macicę charakteryzuje cienka wyściółka, która wraz z upływem kolejnych dni zwiększa grubość, a jeśli nie dojdzie do zapłodnienia, większa część wyściółki ulega złuszczeniu w procesie menstruacji.

Ovarian cycle
Uterine cycle

Zmiany te są kontrolowane przez hormony estrogeny, progesteron, hormon folikulotropowy (FSH) i hormon luteinizujący (LH).
Każdy hormon ma inną rolę w cyklu:

periods-swear-box-bg
  • FSH; generuje rozwój niedojrzałych pęcherzyków jajnikowych i stymuluje wydzielanie estrogenów
  • Estrogeny; hamują produkcje FSH tak aby tylko jeden pęcherzyk osiągnął dojrzałość w każdym cyklu i stymuluje uwalnianie LH
  • LH; doprowadza do pęknięcia dojrzałego pęcherzyka jajnikowego i uwolnienia komórki jajowej, czyli do owulacji
  • Progesteron; utrzymuje prawidłową strukturę i funkcjonowanie błony śluzowej macicy. W czasie miesiączki jego poziom jest niski

Jak widzisz, podczas stosowania antykoncepcji, zmiany poziomów hormonów (wahania cykliczne) nie występują.
Oznacza to, że nie dochodzi do rozwoju niedojrzałych pęcherzyków jajnikowych, nie ma owulacji a przerost błony śluzowej macicy jest niewielki.

menstrual cycles compared normal vs on the pill
Tak więc, bez wahań cyklicznych, dlaczego kobiety mają okres podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych?

Krwawienie, które pojawia się podczas stosowania antykoncepcji hormonalnej nazywane jest krwawieniem z odstawienia i powodowane jest zmianą dawki hormonów w środku antykoncepcyjnym (np. w trakcie przyjmowania przez tydzień placebo w przypadku 28-dniowego stosowania tabletek, w czasie tygodniowej przerwy w stosowaniu plastra antykoncepcyjnego lub podczas tygodniowego przyjmowania niewielkich dawek produktu w przypadku tabletek przeznaczonych do nieprzerwanego, długotrwałego stosowania).
Wskutek tej zmiany wyściółka macicy zostaje osłabiona na tyle, że występuje krwawienie. Jest ono zwykle mniej obfite niż w przypadku regularnej miesiączki.

Uterine lining

Z medycznego punktu widzenia nie istnieje konieczność występowania krwawień z odstawienia (sztucznie wywoływanych miesiączek), ponieważ podczas stosowania złożonych hormonalnych środków antykoncepcyjnych wyściółka macicy zachowuje się w odmienny sposób niż w przypadku nieprzyjmowania takich środków.